Jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych i ogólnie opracowywanie nowego oprogramowania, najczęściej używanymi językami programowania na rynku są obecnie:
- Python,
- Java,
- JavaScript,
- C,
- C#
- oraz C++.
To właśnie za ich pomocą powstały między innymi system operacyjny, z którego korzystasz, przeglądarka internetowa, a nawet Twoje ulubione kasyno online, czyli brucebet z ogromem gier hazardowych.
Nauka odpowiedniego języka programowania może przynieść wiele korzyści, niezależnie od tego, czy jest to rozpoczęcie kariery w branży technologicznej, czy doskonalenie umiejętności programowania stron internetowych i aplikacji. Dzięki tej wiedzy możesz udoskonalić swoje umiejętności techniczne i zdolności do rozwiązywania problemów, a także pomóc sobie w znalezieniu dobrze płatnej pracy.
Mając do wyboru ponad 700 znanych języków programowania używanych mniej lub bardziej powszechnie, podjęcie decyzji, którego uczyć się jako pierwszego, może być trudne. Ostatecznie ten wybór zależy w dużej mierze od tego, co próbujesz stworzyć poprzez programowanie. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć dostępne opcje, w tym artykule podsumujemy kilka najciekawszych nowych języków programowania, których najprawdopodobniej warto się będzie nauczyć w 2024 roku lub w kolejnym roku.
Języki programowania
Jedną z głównych cech rynku tworzenia oprogramowania jest jego ciągła ewolucja. Pojawiają się nowe funkcje i nowe sposoby tworzenia programów. Dotyczy to oczywiście języków programowania, które nieustannie zyskują nowe narzędzia lub nowych konkurentów, wymuszając adaptację i ciągłe poszukiwanie wiedzy ze strony profesjonalistów w swojej dziedzinie.
W roku 2024 scenariusz nie będzie inny, dlatego aby pomóc zarówno początkującym, jak profesjonalistom w tej branży, przygotowaliśmy listę kilku języków programowania stworzonych w ciągu ostatnich paru lat, na które jest już teraz spore zapotrzebowanie na rynku i będzie jeszcze większe.
Julia
Język programowania Julia posiada narzędzia wysokiego poziomu umożliwiające skupienie się na tworzeniu aplikacji do analizy danych i nauk obliczeniowych. Ponadto ma kilka odmian, które pozwalają użytkownikom wybrać wersję najbardziej odpowiednią do ich potrzeb.
Rust
Jak wynika z ankiety dla programistów na portalu StackOverflow przeprowadzonej w 2020 roku, każdy, kto nauczy się Rusta, nie będzie już chciał porzucić tego języka, który ma składnię zbliżoną do C++ oraz doskonałe zarządzanie pamięcią, dzięki czemu mniej bezużytecznych danych pozostaje w pamięci komputera, na którym uruchamiany jest program napisany przy użyciu tego języka i mniej tej pamięci będzie wymagane do pracy tego programu.
Elixir
Elixir pojawił się na rynku w 2015 roku i jest językiem programowania opracowanym w Brazylii, który został doceniony przez coraz większą liczbę programistów na całym świecie. Jest to język typu open source działający na maszynie wirtualnej Erlang (Erlang VM).
Głównym celem języka Elixir jest oferowanie możliwości tworzenia produktywnego programowania dla bezpiecznych i łatwych w utrzymaniu aplikacji rozproszonych, wykorzystujących zasoby maszyny wirtualnej, na której jest ono uruchamiane, bez negatywnego wpływu na wydajność.
Kotlin
Dzięki interoperacyjności z Javą Kotlin stał się bardzo popularnym językiem umożliwiającym dodawanie lepszych narzędzi i obiektów do aplikacji utworzonych w innym języku. Co więcej, dzięki kompatybilności z biblioteką klas Java, język ten ma podobną składnię, co pomaga każdemu, kto się go uczy i ma już wiedzę na temat innego języka programowania — a to z pewnością ucieszy wielu programistów.
TypeScript
TypeScript to wywodzący się z JavaScriptu język, który próbuje skorygować niektóre wady macierzystego rozwiązania. Jest to produkt typu open source, stworzony przez Microsoft i pozwala na łatwiejszą wizualizację modułów, klas, a nawet całej struktury programu. Co więcej, cały kod JavaScript działa w TypeScript, TS jest również kompatybilny z Node.js, czyli interfejsem programowania „backendu” dla tego języka.
Clojure
Clojure to najnowszy język programowania, który oferuje korzyści zarówno w zakresie programowania skryptowego, jak i wielordzeniowego. Choć jest już wstępnie skompilowany, to znaczy nie pozwala na modyfikację swoich aplikacji po zakończeniu kompilacji, ma wystarczająco dynamiczną konstrukcję, aby zadowolić programistów.
F#
Dzięki kompatybilności z JavaScript i możliwości wprowadzania modyfikacji w infrastrukturze .NET, ułatwiając prace testowe i inne etapy tworzenia oprogramowania, F# jest jednym z najnowszych i najbardziej poszukiwanych przez programistów języków. Co więcej, jest też rozwijany przez Microsoft, co oznacza naprawdę spore wsparcie dla różnego rodzaju niedociągnięć lub rozwiązań technicznych.
Dart
Dart to język programowania zarządzany przez Google, skupiający się na tworzeniu interfejsu użytkownika (UI). Dzięki składni podobnej do C, istnieniu oficjalnych kompilatorów konwertujących aplikacje na inne typy kodu, takie jak JavaScript oraz obsłudze klas abstrakcyjnych, jest potężnym narzędziem do szybkiego tworzenia programów.
Go
Język programowania Go, czyli inaczej Golang, został stworzony do tworzenia interfejsów API, aplikacji komputerowych opartych na GUI i aplikacji internetowych. Mimo, że jest to język o krótkim stażu rynkowym, który dopiero niedawno wszedł na rynek, to jednak Go jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się języków w świecie programowania.
Programowanie współbieżne jest jedną z jego głównych cech. Ta funkcja umożliwia programistom pracę z wielordzeniowymi procesorami i ogromną bazą kodu. Połączenie tej funkcjonalności z doskonałą wydajnością Golanga czyni go idealnym językiem programowania do tworzenia algorytmów, serwerów WWW i potoków danych.
Ale najlepsza wiadomość jest taka, że język programowania Go jest stosunkowo prostszy niż inne języki programowania. Dzięki lekkiemu modułowi o nazwie Goroutines i jego wątkom programiści muszą jedynie dodać króciutki fragment kodu, aby dowolna funkcja w języku Golang mogła działać jako osobny wątek.
Co więcej, język Go stał się jednym z najpopularniejszych pod kątem nauki programowania. Chociaż jego składnia opiera się na C, to jednak język Golang jest łatwiejszy do zrozumienia ze względu na swoją prostotę.
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.