premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 60
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 45
serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 40
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 40
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 36
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 36
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 36
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 27
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 11
mls/ MLS
Transmisje 4
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
championship/ Championship
Transmisje 83
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 58
liga-konferencji-europy/ Liga Konferencji Europy
Transmisje 54
serie-b/ Serie B
Transmisje 50
reklama-pilot

Organizacje i zespoły e-sportowe – wgląd w strukturę i zarządzanie drużynami zawodowymi

Organizacje i zespoły e-sportowe – wgląd w strukturę i zarządzanie drużynami zawodowymi
Źródło zdjęcia: Fot. Mateusz Czarnecki

E-sport jest młodą dyscypliną sportową, która na przełomie pierwszej i drugiej dekady XX wieku zaczęła się rozwijać w niesamowicie szybkim tempie. Gry e-sportowe cechują się rozgrywką, opierającą się przede wszystkim na zręczności i strategicznym myśleniu. To całkowite przeciwieństwo tego, czego wymagają zabawy losowe z premią Spin City casino 50 zł za rejestrację.

Drużyny składające się z grup przyjaciół zaczęły być wypierane przez profesjonalistów, którzy grom wideo poświęcają całe życie. Następnie pojawiły się ogromne organizacje, które ostatecznie wyparły możliwość amatorskiej zabawy w e-sporcie. Jak wygląda struktura organizacji e-sportowej od środka. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak przedstawia się profesjonalne zarządzanie drużyną e-sportową.

Struktura profesjonalnej organizacji e-sportowej

Początkowo, kiedy Azjaci zaczęli tworzyć pierwsze „domy gier” oraz organizacje e-sportowe, na zachodzie patrzono na nich z przymrużeniem oczu. Jednak, kiedy okazało się, że za wdrożeniem skomplikowanych struktur idą wyniki, a drużyny z Korei Południowej oraz Chin dosłownie zdominowały sceny większości gier e-sportowych, wszystko się zmieniło.

Zaczęły pojawiać się duże organizacje, zrzeszające i pozyskujące najlepszych zawodników w danych regionach. Mniejsze drużyny, składające się wyłącznie z zawodników zostały wyparte i albo się rozpadły, albo ich przedstawiciele zostali pozyskani przez organizacje. E-sport przeszedł dużą metamorfozę i zaczął przypominać profesjonalne rozgrywki piłkarskie.

Oto jak wygląda standardowa struktura organizacji e-sportowej:

  • Właściciele oraz inwestorzy. Osoby finansujące i inwestujące w organizację e-sportową.

  • Zarząd i dyrektorzy. Osoby odpowiedzialne za podejmowanie kluczowych decyzji finansowych oraz opracowywanie długoterminowych strategii rozwoju.

  • Menedżerowie drużyn. Zarządzają drużynami dla gier, w których dana organizacja bierze udział.

  • Trenerzy i analitycy. Współpracują bezpośrednio z zawodnikami. Opracowują plany, strategie treningowe oraz analizują zmiany w grze w celu zoptymalizowania sposobu prowadzenia rozgrywki.

  • Zawodnicy. Przedstawiciele organizacji w danej grze. Ich zadaniem jest trenować i brać udział we wszystkich kluczowych wydarzeniach oraz turniejach.

  • Specjaliści ds. zdrowia oraz dyspozycji graczy. Zajmują się zapewnianiem optymalnych warunków do rozwoju fizycznego oraz psychicznego zawodników.

  • Dział marketingu oraz PR. Zajmuje się zwiększeniem rozpoznawalności marki organizacji, zawodników oraz produktów związanych z działalnością.

  • Dział techniczny. Zajmuje się utrzymaniem sprzętu, oprogramowania oraz zapewnieniem odpowiedniego wsparcia technicznego podczas rozgrywek, oraz treningów.

Jak widać, za pozornie niewielką drużyną e-sportową może stać nawet kilkadziesiąt osób, które dbają o to, aby cała ta potężna machina odpowiednio działała.

Role oraz obowiązki w drużynie e-sportowej

Każda z osób znajdujących się bezpośrednio przy drużynie ma konkretne zadania, w których musi się realizować.

  1. Kapitan. Odpowiada za swój zespół. Jego rolą jest motywacja i przewodnictwo podczas rozgrywki. Często przejmuje rolę osoby decyzyjnej podczas meczu i odpowiada za tzw. „calle” (wskazywanie celów) na połączeniach głosowych.

  2. Zawodnicy. Konkretni specjaliści cechujący się ponadprzeciętnymi umiejętnościami związanymi z dana grą czy pozycją w grze. Ich zadaniem jest trenowanie, usprawnianie swoich umiejętności oraz zgranie się z zespołem, aby zapewnić jak najlepszą symbiozę podczas rozgrywek.

  3. Trenerzy. Odpowiadają za przygotowanie zawodników do rozgrywek. Pilnują harmonogramów, tworzą odpowiednie szkolenia oraz opracowują strategie dla konkretnych meczów.

  4. Analitycy. Zajmują się statystykami, analizowaniem meczów i wysnuwaniem wniosków, na podstawie których opracowywane są strategie lub plany treningowe.

  5. Menadżer drużyny. Organizuje życie drużyny w organizacji. Dba o komunikację pomiędzy działami, zajmuje się logistyką oraz wszystkimi „zewnętrznymi” działalnościami zawodników.

Działanie zespołu e-sportowego to ogromne wyzwanie, które wymaga współpracy wielu osób, co w dłuższej perspektywie ma dobre odzwierciedlenie w wynikach.

Jak wygląda zarządzanie drużyną e-sportową?

Organizacja e-sportowa to spore wyzwanie, które obejmuje mnóstwo działań realizowanych każdego dnia. To między innymi:

  • Rekrutację oraz selekcję zawodników. Organizacja opiera się na wynikach drużyny. Dlatego musi prowadzić nieustanną selekcję oraz rekrutację, aby zapewnić optymalną formę zespołu.

  • Trening. Zawodnicy muszą nieustannie trenować i dostosowywać swoje umiejętności do zmieniających się warunków gry.

  • Motywację i zapewnienie odpowiedniego wsparcia mentalnego. Zawodnicy potrzebują stałego wsparcia psychologicznego, aby byli gotowi na wszelkie wyzwania, jakie zostaną przed nimi postawione.

  • Logistykę. Ciągłe wyjazdy wymagają organizacji podróży, zakwaterowania oraz logistyki związanej z udziałem w danym wydarzeniu e-sportowym.

  • Zarządzanie finansami. Cała działalność organizacji pochłania ogromne kwoty pieniędzy, które muszą być rekompensowane wygranymi w turniejach oraz środkami pozyskanymi od sponsorów.

  • Komunikację. Utrzymanie kontaktu ze sponsorami, fanami, mediami, organizacjami, obsługą gier oraz osobami odpowiadającymi za organizowanie turniejów i innych rozgrywek e-sportowych.

W tym gąszczu zadań sama gra oraz treningi stanowią jedynie niewielki ułamek.

Stagnacja e-sportu, a ogromne koszty prowadzenia organizacji w przyszłości

Tak zaawansowana struktura organizacyjna wymaga wielomilionowych nakładów pieniężnych w skali roku. Dlatego aktualnie największym wyzwaniem jest utrzymanie tego samego poziomu, przy malejących przychodach z prowadzenia działalności e-sportowej.

Wiele organizacji przechodzi przez problemy finansowe, co sprawia, że muszą sprzedawać swoje „sloty” w rozgrywkach lub zamknąć swoją działalność. E-sport aktualnie przechodzi stagnację. Wyniki oglądalności oraz wygrane z turniejów spadły w ostatnich latach o około połowę i coraz częściej słyszy się o problemach wypłacalnością.

To czas, kiedy struktury organizacji e-sportowych będą musiały zostać ponownie zrewidowane i zredukowane do tych niezbędnych. Dzięki temu uda się zachować profesjonalny poziom przy nieco niższych nakładach finansowych.

Artykuły

Data publikacji: 29.07.2024 17:48

Autor: Marcin Paszyk

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

reklama-pilot
Canal+online